آمادگی ایران برای میزبانی نشست سران آستانه در تهران

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، در دیدار امروز حسین امیرعبداللهیان و «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در این دیدار ضمن تأکید بر روابط راهبردی دو کشور بر ضرورت تمرکز ویژه بر ارتقاء روابط اقتصادی و تجاری یاد کرد و گفت: تبادل هیئت‌های مختلف در سطوح عالی طی چند ماه گذشته، افتتاح اولین مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در خارج در دمشق و برگزاری نمایشگاه بازرگانی ایران در سوریه در هفته گذشته که همراه با سفر وزیر صمت انجام شد، از عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همه‌جانبه روابط فی‌مابین حکایت دارد.

وزیر امورخارجه با محکوم کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی به سوریه، حضور نظامی نیروهای بیگانه بدون هماهنگی و اجازه دولت سوریه را عامل نا امنی در منطقه و خصوصا در سوریه دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به ساز و کار آستانه به عنوان تنها ساختار کارآمد فعلی برای حل و فصل سیاسی موضوعات تحمیل شده به سوریه، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی سران آستانه در تهران در سال آینده میلادی را مورد تأکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان را بخشی از راه‌حل سیاسی این کشور دانست و بر حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه تأکید کرد.

امیرعبداللهیان ضمن استقبال از تصحیح سیاست‌های برخی کشورهای عربی و غربی نسبت به سوریه، عادی‌سازی روابط معدودی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را اشتباهی راهبردی و مخل صلح و ثبات در منطقه دانست.

رئیس دستگاه سیاست خارجی همچنین با توجه به توافقات بسیار خوب صورت گرفته طی این سفر و همچنین سفرهای قبلی ایشان به دمشق و فراهم آمدن مقدمات ضروری، از توافق دو طرف برای تنظیم دیدار رؤسای جمهور دو کشور در آینده نزدیک، به عنوان یک گام بلند رو به جلو در فعال سازی بیش از پیش روابط یاد کرد.

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین در زمینه برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی با حضور وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون در آینده نزدیک در دمشق توافق کردند.

در این دیدار «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه نیز ضمن تشکر از حمایت‌های تهران از مردم و دولت سوریه، با اشاره به اهمیت کلیدی روابط دمشق و تهران، ملاقات رؤسای جمهور دو کشور را نقطه عطفی در روابط دانست و اظهار کرد: با اتمام مقدمات لازم این ملاقات انجام خواهد شد.

وزیر امورخارجه سوریه با تبیین آخرین وضعیت میدانی و سیاسی سوریه، از تجاوزات مستمر اسرائیل و حضور نظامی و تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده به عنوان نقض حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور و منبع اصلی نا امنی و فشار اقتصادی به آن کشور نام برد و تأکید کرد: ملت سوریه با مقاومت همه‌جانبه خود این توطئه‌ها را شکست خواهد داد.

«فیصل مقداد» تأکید کرد: تحریم‌های آمریکا علیه سوریه و ایران برخلاف تمام قواعد انسانی، مردم دو کشور را هدف گرفته است.

وی همچنین ضمن مرور پروژه‌های اقتصادی فی ما بین، اظهار کرد: میزان روابط اقتصادی، همخوان و همتراز با روابط راهبردی دو کشور نیست و دمشق آمادگی دارد برای ارتقاء این روابط، همکاری‌های همه‌جانبه‌ای با تهران داشته باشد.

وزیر خارجه سوریه با اشاره به کیفیت بالای کالاهای ایرانی و توان فنی و دانش ممتاز شرکت‌های ایرانی، خواستار تداوم تماس‌های بخش‌های خصوصی و دولتی دو طرف شد.

دو طرف در این دیدار بر تنظیم نقشه جامع راهبردی روابط بلندمدت دو کشور تأکید کرده و مقرر کردند، گروه‌های کارشناسی دو طرف بر این امر متمرکز شوند.

آمادگی ایران برای میزبانی نشست سران آستانه در تهران