اسلامی: حوزه سلامت به دلیل تحریم‌های ظالمانه در اولویت پژوهشی قراردارد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان انرژی اتمی ایران، «محمد اسلامی» در مراسم رونمایی از سه رادیو داروی درمانی و بازدید از نمایشگاه پژوهش و فناوری؛ گفت: سالانه ۱ میلیون بیمار از خدماتی که سازمان انرژی اتمی در بخش پزشکی و جامعه سلامت کشور ارایه می کند؛ بهره مند می‌شوند.

رییس سازمان انرژی اتمی در تشریح کاربردی کردن ایده های پژوهش و فناوری و رویکرد سازمان در این زمینه افزود: سازمان انرژی اتمی به دلیل رسالت و مسئولیت قانونی خود باید با سیاست‌های پابرجا در کمک به پژوهش کشور در همه زمینه‌ها یاری رسان باشد.

وی خاطرنشان کرد: این سازمان با استفاده از ظرفیتهای خود و تعاملی که با جامعه بین الملل، محیط علمی و پژوهشی و مراکز پژوهشی داخل کشور دارد؛ سعی می‌کند با ایجاد فرصت‌های متفاوت در هر رشته ای و جلب مشارکت‌ها؛ زمینه‌های صنعتی سازی و تجاری سازی نتایج پژوهشی را فراهم کند.

اسلامی با اشاره به مساله محور بودن پژوهش ها ادامه داد: در این زمینه گلوگاه ها و نیازهای کشور در اولویت قرار دارد. حوزه سلامت به دلیل تحریم‌های ظالمانه ای که دامن کشور را فراگرفته است، در اولویت است.

وی با پرداختن به بخش صنعت و رویکرد سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در حوزه صنعتی به دلیل تحریم‌ها گروهی از صنایع دچار مشکل اساسی شده‌اند. سازمان در بخش اول سرویس‌دهی و پشتیبانی‌های تعمیراتی و در بخش و گام دوم توانسته با خلق فناوری و دستیابی  به آنها جایگزینی برایشان پیدا کرده و نیازمان به خارج از کشور را مرتفع سازد.

رییس سازمان انرژی اتمی طرح‌ریزی جدید توسعه کاربرد پرتوها را در اقلیم ایران مورد ارزیابی قرار داده و در این ارتباط افزود: در حوزه کشاورزی آب، خاک و به ویژه بذرها و توسعه کاربرد پرتوها، استاندارد سازی و دیررس نمودن میوه جات و سبزیجات و کنترل آفت ها مورد توجه قرار گرفته و با طرح یک برنامه جامع و استفاده از آمایش سرزمین، جهت مدیریت بهتر محصولات؛ اقلیم ایران را به ۱۲ منطقه تقسیم بندی کردیم.

اسلامی در حوزه کمبود برق در کشور نیز گفت: یک ظرفیت ۱۰ هزار مگاوات را در چند سایت پیش بینی کرده ایم که بتوانیم با مشارکت‌هایی که جلب می‌کنیم و استفاده از ظرفیت‌های صنعتی و علمی کشور نیروگاه‌های هسته‌ای را گسترش دهیم و حداقل به سوی  ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت حرکت کنیم. این برنامه بسیار بزرگ نیازمند سرمایه‌گذاری  ۴۰ میلیارد دلاری است.

در نمایشگاه فناوری‌های هسته‌ای علاوه بر رونمایی از سه رادیو داروی درمانی سرطان‌های پروستات، سر و گردن، روده بزرگ و یک رادیو داروی تشخیصی، از بخش‌های دیگر دستاوردهای پژوهشی سازمان نیز بازدید به عمل آمد.

بذرهای هیبریدی خیار که برای اولین بار در کشور تولید شده، سامانه تعیین نشتی سوخت در محفظه سیپینگ، تولید و عرضه نمونه ارتقای یافته شتاب دهنده الکترواستاتیک، تولید ایزوتوپ پایدار کربن به روش لیزری هم مورد بازدید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

این نمایشگاه با مشارکت پژوهشکده‌های کاربرد پرتوها، فیزیک و شتابگرها، فتونیک و فناوری‌های کوانتومی، پلاسما و گداخت هسته ای، کشاورزی هسته‌ای و مرکز مهندسی مواد با دستاوردهایی در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی برگزار شد.

اسلامی: حوزه سلامت به دلیل تحریم‌های ظالمانه در اولویت پژوهشی قراردارد