تاکید رییس اتاق بازرگانی بر استفاده از ظرفیت اقتصادی سازمان شانگهای

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه، وزارت امور خارجه در آخرین روز از همایش «گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه» به میزبان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، روسای کلیه اتاق های مشترک با کشورهای همسایه، رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی بود. در این نشست درخصوص نحوه همکاری های بخش خصوصی با وزارت امور خارجه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران  بر اهمیت توجه به زیرساخت های صادرات به همسایگان تاکید کرد و دیدگاه خود را درخصوص ضرورت های بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی سازمان همکاری  شانگهای ارائه داد.  
وی با اشاره به تصمیم اتاق بازرگانی مبنی بر تاسیس دفاتر منطقه ای اظهار داشت، ارائه اطلاعات مرتبط با قوانین گمرکی و تجاری و استانداردهای کشورهای همسایه به بازرگانان ایرانی از سوی نمایندگی های ایران در این کشورها، می تواند مانع از بروز مشکلاتی شود که از عدم آگاهی نسبت به قوانین و مقررات مقصد پیش می آید.

در ادامه نشست برخی از رؤسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، دیدگاه های خود را در خصوص راه های افزایش صادرات و تسهیل تجارت منطقه ای بیان کردند.  

ضرورت تمرکز بر صادرات کالاهای باکیفیت داخلی، فعال سازی بیش از پیش شرکت های ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی و توسعه دفاتر منطقه ای بخش خصوصی بخشی از نکات مورد اشاره سفرا و سرکنسول های ایران در  کشورهای همسایه بود.  
 
در بخش سوم نشست، رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران و نیز روسای اتاق های مشترک با کشورهای همسایه، با ذکر برخی از موانع پیش روی تجارت با همسایگان، پیشنهادات خود درخصوص رفع آنها و ارتقاء تعاملات متقابل با نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در این کشورها را بیان کردند.

تاکید رییس اتاق بازرگانی بر استفاده از ظرفیت اقتصادی سازمان شانگهای