ارزشمندی فرهنگ ایرانی وام‌دار انسجام ادیان است

خبرگزاری ایرنا :

محمد علی کیانی عصر یکشنبه مدیرکل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور طی پیامی سالروز میلاد حضرت عیسی (ع) و آغاز سال نو میلادی را به هموطنان مسیحی مقیم خارج از کشور  تبریک گفت.
 در قسمتی از این پیام آمده است: سالروز میلاد بابرکت پیام آور صلح و دوستی و مهربانی حضرت عیسی مسیح (ع) و آغاز سال نوی ٢٠٢٢ میلادی را به شما هموطنان گرانقدر و تمامی پیروان ادیان الهی و مسیحیان جهان تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
هویت ملی ایرانیان میراث گرانبهایی است که از خلال تاریخ پر افتخار و پر فراز و نشیب این سرزمین سربرآورده و با پایمردی بزرگان و اسطوره هایی نظیر فردوسی، حافظ، سعدی، ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، مولانا، پروین اعتصامی، شهریار و …. به ارمغان گذارده شده،
 ارزشمندی فرهنگ و هویت ایرانی وامدار انسجام و اتحاد میان قومیت ها و ادیان و مذاهب مردمانی می باشد که با راستی و مهربانی و به عشق وطن، در دوستی و محبت با یکدیگر، زندگی را هزاران بار زندگی کرده اند.
به گواهی تاریخ، پدران و نیاکان ما اعم از مسیحی و مسلمان با بهره گیری از آموزه های توحیدی دو دین اسلام و مسیحیت، در صلح و مهربانی با یکدیگر تعامل داشته و هیچ گاه اجازه نداده اند تفاوت های قومیتی و دینی، غباری بر چهره متحد هویتی ایشان بیفکند.

وی در قسمت دیگری از پیام خود گفت: اینک بیش از هر زمان دیگری جهان نیازمند پیام های عدالت گستر و صلح محور دو پیامبر بزرگ الهی
حضرت عیسی مسیح (ع) و حضرت محمد (ص) می باشد.

ارزشمندی فرهنگ ایرانی وام‌دار انسجام ادیان است

 وی در آخر ابراز امیداری کرد ما ایرانیان در اقصی نقاط جهان بتوانیم رهروان صدیق تعالیم پیامبران الهی گشته و خرد جمعی خویش را در پهنه فرهنگی جهان محقق نماییم.
در آغاز سال نو سعادت، سلامت، سرور، نیک بختی و بهروزی را برای تمامی هموطنانم آرزومندم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، میلاد عیسی مسیح (ع)، یکی از اعیاد مهم نه تنها برای مسیحیان که در سراسر جهان است، این روز که مبدا تاریخ میلادی، به عنوان پرکاربردترین تقویم  دنیا نیز به شمار می‌رود، با تعطیلات زمستانی و جشن کریسمس در کشورهای متعددی همراه شده است. 

با این حال به عقیده جان بی ناس، نویسنده کتاب تاریخ ادیان جهان، تاریخ میلاد تولد حضرت عیسی (ع) دقیق نیست، او می‌نویسد:‌ به نظر عجیب می آید اگر بگوییم که عیسی در سال ۴ قبل از میلاد، یا یکی دو سال قبل از آن متولد شده باشد. سپس به دوران سلطنت امپراتوران روم اشاره می‌کند. (ص. ۵۸۲)
به طور کلی درباره روز تولد حضرت عیسی نیز خبر مستندی در دست نیست و این که روز ۲۵ دسامبر تاریخ تولد حضرت عیسی (ع) باشد، مطابق با تصمیم کلیساهای روم و غرب در سال ۳۵۴ میلادی است و بیشتر جنبه سیاسی دارد؛ جلال الدین آشتیانی در کتاب تحقیقی در دین مسیح می‌نویسد: در پاره ای از کشورهای اروپایی به ویژه روم، آیین مهرپرستی، بسیار رواج داشت، روز ۲۵ دسامبر، روز جشن اصلی آیین مهرپرستی، یعنی روز «زایش آفتاب شکست ناپذیر» بود. در چنین روزی جشن های بسیاری بر پا می شد، کشیشان و کلیسا از این موقعیت استفاده و این روز را روز تولد عیسی اعلام، و بدین وسیله، از جریانی مخالف جلوگیری کردند. (ص ۱۴۷)

کلیساهای مسیحی از قرن پنجم به بعد شروع به جشن گرفتن عید میلاد مسیح (ع) در روز ۲۵ دسامبر و عید تعمید او در ششم ژانویه کردند. در حالیکه کلیسای رسولی ارمنی تاکنون ضمن پایبندی بر سنت پایه گذاری شده از سوی رسولان همچنان اعیاد میلاد و تعمید عیسی مسیح را همزمان در روز ششم ژانویه برگزار می کند.

ارزشمندی فرهنگ ایرانی وام‌دار انسجام ادیان است