حضور در تیم ملی کرواسی؟ به ایران متعهد هستم/ رویای من اسپانیاست

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال ایران با هدایت دراگان اسکوچیچ در آستانه سومین صعود متوالی به جام جهانی قرار دارد. ایران در ۱۳ بازی با سرمربیگری اسکوچیچ، صاحب ۱۲ برد و تنها یک تساوی شده است و در صورت کسب یک پیروزی دیگر از چهار مسابقه باقیمانده در رقابت‌های انتخابی، صعود زودهنگام و راحتی را به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خواهد داشت.

این مربی در تازه‌ترین گفتگوی خود تاکید کرد که هنوز خیال خودش و بازیکنان تیم ملی بابت صعود به جام جهانی راحت نیست و با تفکر حرفه‌ای به بازی‌های پیش رو نگاه می‌کنند. وی همچنین جاه طلبی اش با تیم ملی ایران را صعود از مرحله گروهی جام جهانی قطر عنوان کرد و گفت که تقابل ایران با کرواسی در جام جهانی قطر می‌تواند اشک او را در بیاورد؛ همانند «زلاتکو کرانچار» مربی فقید کرواسی که در جام جهانی ۲۰۰۶ مقابل برزیل گریه کرد.

نکته اصلی مصاحبه اخیر اسکوچیچ که با سایت sportske کرواسی صورت گرفته است به بخشی مربوط می‌شود که از این مربی درباره احتمال حضورش در تیم ملی کرواسی سئوال شده است. این مربی می‌گوید پرس و جوهایی درباره‌اش صورت گرفته اما به تیم ملی ایران متعهد است و جام جهانی برایش از پول و هر چیز دیگری مهمتر است.

مشروح گفتگوی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در ادامه می‌آید:

* ایران از نظر ریاضی و آمار هنوز به جام جهانی صعود نکرده است اما به نظر می‌رسد مشکل حل شده باشد.

– برای اطمینان از صعود به جام جهانی، از چهار بازی پیش رو نیاز به یک پیروزی داریم. امارات باید هر چهار بازی را پیروز شود و ما باید هر چهار بازی را واگذار کنیم. نمی دانم چقدر واقع بینانه است. من باید حرفه‌ای باشم و اجازه آسوده بودن ندهم. در ۲۷ ژانویه با عراق و سپس با امارات بازی می‌کنیم. هر دو بازی در خانه است. هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهیم.

* آیا ایرانی‌ها دوست دارند که آسوده خاطر باشند؟

– من ذهنیت آنها را دوست دارم. آنها نمونه‌ای از ملتی هستند که می‌توانند فراتر از حد واقعی‌شان بروند؛ همانطور که خودشان می‌گویند آنها ۱۲۰ درصد ارائه می‌دهند. در این مورد آنها شخصیت خوبی دارند و بازیکنانی نیستند که بخواهند آسوده باشند. آنها بازیکنان حرفه‌ای هستند و تعداد زیادی از ۱۸ بازیکن ما در کشورهای خارجی بازی می‌کنند.

حضور در تیم ملی کرواسی؟ به ایران متعهد هستم/ رویای من اسپانیاست

* جاه طلبی و آرزوی شما در جام جهانی چیست؟

– ایران هرگز از مرحله گروهی صعود نکرده است. بنابراین اگر ما این کار را انجام بدهیم، یک موفقیت خواهد بود. ما کیفیت لازم برای انجام این کار را داریم. ایران در جام جهانی قبلی (در روسیه) نتایج قابل توجهی با تساوی یک – یک مقابل پرتغال، و باخت یک بر صفر مقابل اسپانیا کسب کرد. در جام جهانی برزیل، لیونل مسی برد یک گله آرژانتین برابر ایران را در دقیقه ۹۰ رقم زد. این نشان می‌دهد که ایران می‌تواند این کار را انجام بدهد. ایران با حضور در جام‌های جهانی آلمان، برزیل و روسیه تیم باتجربه ای است.

* آیا دوست دارید در جام جهانی قطر مقابل کرواسی بازی کنید؟

– من دوست دارم اما این باید احساسی از قوی‌ترین نیرو باشد. قلبم تکه تکه خواهد شد. حضور در جام جهانی و هدایت تیمی با ۸۰ میلیون هوادار و بازی مقابل تیم کشور خود بدون شک خاطره انگیز خواهد بود. نمی دانم چطور بر آن غلبه کنم. ورزشگاه پر از تماشاگرانی از ایران و کرواسی می‌شود؛ یک جنون واقعی فوتبال. ایران در قطر احساس غربت نمی‌کند. احتمالاً مثل کرانچار زمانی که کرواسی را در جام جهانی ۲۰۰۶ مقابل برزیل هدایت کرد، گریه می‌کنم.

* فکر می‌کنید ایران می‌تواند کرواسی را شکست بدهد؟

– هیچ منظوری ندارم. می گویم این توانایی را داریم که از پس همه تیم‌ها بر بیاییم. نمی‌خواهم پیش بینی کنم.

* کرواسی محبوب خواهد بود اما ایران هم شانس دارد…

– دقیقاً. کرواسی محبوب خواهد بود اما ما هرگز تسلیم نمی‌شویم.

* زلاتکو دالیچ از کشورهای عرب سرمربی تیم ملی کرواسی شد. آیا فکر می‌کنید شما هم یک روز شایسته این شانس با کرواسی هستید؟

– هر مربی کروات دوست دارد سرمربی کرواسی باشد. این یک افتخار بزرگ برایم خواهد بود.

* ارتباط شما با دالیچ که سرمربی تیم رایکا هم بود، چگونه است؟

– ما به عنوان همکار ارتباط معمولی داریم.

* اکنون شما استدلال‌هایی دارید مبنی بر اینکه HNS (فدراسیون فوتبال کرواسی) روی شما حساب می‌کند.

– با این کاری ندارم. من همیشه جاه طلب بوده‌ام و شغلم را دوست دارم. واقعیت این است که من این فرصت را پیدا کردم که به چیزهای بزرگ فکر کنم همانطور که مربیگری در ایران هم شغل بزرگ و مهمی است.

* آیا ۲۰ سال پیش که در تیم نوالیا بازی می‌کردید، ماریان کوستیچ رئیس فعلی فدراسیون کرواسی همبازی شما بود؟

– خیر اما ما همدیگر را از آن زمان می‌شناسیم.

حضور در تیم ملی کرواسی؟ به ایران متعهد هستم/ رویای من اسپانیاست

* ممکن است او یک روز با شما تماس بگیرد… (برای سرمربیگری تیم ملی کرواسی)

– من کاملاً به ایران متعهد هستم. تحقیقات و پرس و جوهایی شده است اما من در حال حاضر یک کار دارم. جام جهانی برای من مهمتر از پول و هر چیز دیگری است.

* تصور می‌کردیم دوست دارید در اروپا مربیگری کنید.

– مطمئناً. رویای من اسپانیا است؛ جایی که در تیم‌های لاس پالماس و کامپوستلا بازی کرده‌ام. اسپانیا از نظر من کشور ایده آلی است. وقتی صحبت از فوتبال باشگاهی به میان می‌آید، این رویای من خواهد بود.

* دینامو موفق‌ترین باشگاه در کرواسی است. آیا می‌توانید کارهای بزرگی با این تیم انجام بدهید؟

– به دینامو فکر نمی‌کنم. من در رایکا مربیگری کرده‌ام و مدتی است که قصد ندارم به عنوان مربی به کشورم بازگردم.

https://dailybulletin.ir/26/12/2021/%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%db%8c%d9%85-%d9%85%d9%84%db%8c-%da%a9%d8%b1%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%9f-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%aa%d8%b9%d9%87%d8%af-%d9%87/